Wlastimil HOFMAN
(1881 Praga - 1970 Szklarska Poręba)
Wlastimil Hofman studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie między innymi u J. Stanisławskiego i L. Wyczółkowskiego. W latach 1899 – 1902 naukę kontynuował w Paryżu w École des Beaux-Arts. Od roku 1920 zamieszkał na stałe w Krakowie. Przystąpił, jako współzałożyciel, do „Grupy Pięciu” i do „Grupy Zero”, należał również do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” i do czeskiego związku artystów „Manes”. Ta działalność uzupełniała jego bardzo czynny i twórczy tryb życia. Bardzo dużo wystawiał i bardzo dużo malował. Po wojennej tułaczce przez terytorium Związku Radzieckiego i Bliski Wschód wrócił do Krakowa w 1946 roku, a w rok później osiadł na stałe w Szklarskiej Porębie. Już za życia cieszył się bardzo szeroką sławą. Zwłaszcza wysoko oceniano jego symboliczne kompozycje wypełnione na poły fantastycznymi postaciami. Malował portrety, pejzaże, sceny z życia wsi, ale nader często nadawał tym przedstawieniom nastrój dziwności, bajkową tajemniczość i nostalgiczną nastrojowość. Formą nawiązywał do doświadczeń artystycznych malarzy młodopolskich, co świetnie uzupełniało pełną symboli wymowę jego dzieł.
W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 25 prace tego autora
43 | Starość, 1918 | olej, sklejka | 40 x 73,5 cm | 29000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 29000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
72 | Żyd ze Zwierzyńca | olej, sklejka | 25 x 35 cm | 14000.00 PLN (4375,00USD, 3294,12EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
71 | Krakus z papierosem | olej, sklejka | 25 x 34 cm | 13000.00 PLN (4062,50USD, 3058,82EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
70 | Tryptyk z aniołami | olej, płótno, tektura | 10 x 31 cm | 7000.00 PLN (2187,50USD, 1647,06EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
51 | Zaduma nad ptaszkiem, 1931 | olej, płyta | 50,5 x 61 cm | 10000.00 PLN (3225,81USD, 2450,98EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
22 | Portret Steffena Augustyna*, 1941 | olej, płyta | 29,5 x 26 cm | 3500.00 PLN (1060,61USD, 777,78EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
21 | Portret Steffena Augustyna*, 1942 | olej, płyta | 46 x 38 cm | 3500.00 PLN (1060,61USD, 777,78EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
35 | Starzec i Anioł, około 1920-1930 | olej, dykta | 35,5 x 50 cm | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
17 | Portret mężczyzny w kapeluszu, około 1950 | olej, dykta | 11,5 x 11 cm | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 11500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
63 | Polonia i Żołnierz Polski - scena alegoryczna, około 1920 | olej, płótno | 252 x 205 cm | 80000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 90000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
56 | Portret mężczyzny, 1947 | olej, płyta | 28 x 25 cm | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
50 | Opłakiwanie - dwie siostry, 1930 | olej, płyta | 30 x 65 cm | 7500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 7500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
74 | Starość i młodość, około 1930 | olej, tektura | 35 x 49 cm | 22000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 26000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
68 | Portret Jacka Malczewskiego, 1928 | olej, tektura | 40,5 x 32,5 cm | 22000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 30000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
25 | Wiosna, 1922 | olej, tektura | 57,5 x 68 cm | 15000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 22000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
88 | Autoportret z dwiema postaciami, około 1925 | olej, tektura | 17,3 x 39 cm | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 15000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
50 | Satyr, 1927 | olej, tektura | 26 x 33 cm | 7000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
57 | Dwie postacie z pucharem, około 1920 | olej, płótno | 54,5 x 65 cm | 15000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
49 | Zamyślona dziewczyna, 1928 | olej, płótno naklejone na tekturę | 18,5 x 31,5 cm | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
61 | Głowa kobiety w profilu, około 1930 | olej, tektura | 9,5 x 13 cm | 2500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 2500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
60 | Dziewczyna z koralami we włosach, około 1925-1930 | olej, tektura | 13 x 11,5 cm | 2800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 2800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
3 | Chrystus Frasobliwy, 1968 | olej, płótno | 75 x 61 cm | 6500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 8500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
22 | Dwie dziewczyny, 1947 | olej, tektura | 46 x 71 cm | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 11000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
21 | Głowa dziewczyny, 1923 | olej, płótno | 22,5 x 22,5 cm | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 4800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
16 | Madonna, 1943 | olej, karton | 28,5 x 27 cm | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 4400.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |