Roman SIELSKI
(1903 Sokal pod Lwowem - 1990 Lwów)
Roman Sielski naukę malarstwa rozpoczął od Wolnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie i Państwowej Szkoły Przemysłowej u Kazimierza Sichulskiego. Następnie studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1922-1927 u Józefa Mehoffera, Józefa Pankiewicza i Feliksa Kowarskiego. Do roku 1929 tworzył pod opieką pedagogiczną Pankiewicza w Paryżu. Jego żoną była Margit Reich. Razem współtworzyli grupę „Artes". Swoje prace wystawiał Sielski we Lwowie, w Warszawie i w Paryżu. W latach 1947-1976 był wykładowcą w Lwowskim Instytucie Sztuki Stosowanej. Jednak nie ratowało go to przed atakami ideologów sztuki. Spychano jego twórczość w strefę peryferii artystycznych. Dopiero jego malarstwo oceniono w kategorii zjawisk wybitnych w czasach weryfikacji i przewartościowań dokonywanych w latach dziewięćdziesiątych. Malarz w swych obrazach wykazywał dwoistość podejścia do formalnych zagadnień. Z jednej strony tworzył realistycznie, w tradycji postimpresjonistycznej, z drugiej - awangardowo. Sięgał bardzo śmiało do nasyconych kolorów, kładzionych płasko, tworząc niejednokrotnie w ten sposób pełną świadomości artystycznej syntezę form.
W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 10 prac tego autora
18 | Pejzaż nadmorski | olej, płótno | 48 x 70 cm | 3800.00 PLN (1225,81USD, 931,37EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
32 | Miasteczko pod skałą, lata sześćdziesiąte XX wieku | olej, tektura | 54 x 49 cm | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
70 | Plaża,1960 | olej, tempera, tektura | 47 x 72,5 cm | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 12000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
35 | Plaża - dziewczyna na huśtawce, 1970 | olej, płótno | 54 x 80 cm | 8500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
34 | Plażowiczki na słońcu, 1959 | olej, tektura | 33,5 x 50 cm | 6500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 8000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
33 | Dziewczyna w fotelu – akt na fotelu | olej, płótno naklejone na tekturę | 69x 5 x 49,5 cm | 8500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 11000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
60 | Frywolne dziewczęta, około 1961 | olej, tektura | 34 x 50 cm | 4500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 4500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
59 | Plaża, lata sześćdziesiąte XX wieku | olej, tektura | 33 x 48 cm | 4500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 4600.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
57 | Zielony wieczór, lata pięćdziesiąte XX wieku | olej, tektura | 60 x 83,5 cm | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
41 | Martwa natura na stole | gwasz, tektura | 58 x 83 cm | 9500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |