Roman SIELSKI ,Plaża - dziewczyna na huśtawce, 1970 , olej, płótno, 54 x 80 cm

Plaża - dziewczyna na huśtawce, 1970

(1903 Sokal pod Lwowem - 1990 Lwów)

olej, płótno
54 x 80 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu cyrylicą: Sielskij R.
na odwrocie cyrylicą: WKRS – 1689 / Sielskij Roman (...) /Plież . Diwczina / na zasidani / p/o 54 x 80 cm 1970; alfabetem łacińskim: R. Sielski / „Plaża” – wiwrina na huśtawce / ol.pł 54 x 80 cm / 1970 r.

Roman Sielski naukę malarstwa rozpoczął od Wolnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie i Państwowej Szkoły Przemysłowej u Kazimierza Sichulskiego. Następnie studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1922-1927 u Józefa Mehoffera, Józefa Pankiewicza i Feliksa Kowarskiego. Do roku 1929 tworzył pod opieką pedagogiczną Pankiewicza w Paryżu. Jego żoną była Margit Reich. Razem współtworzyli grupę „Artes". Swoje prace wystawiał Sielski we Lwowie, w Warszawie i w Paryżu. W latach 1947-1976 był wykładowcą w Lwowskim Instytucie Sztuki Stosowanej. Jednak nie ratowało go to przed atakami ideologów sztuki. Spychano jego twórczość w strefę peryferii artystycznych. Dopiero jego malarstwo oceniono w kategorii zjawisk wybitnych w czasach weryfikacji i przewartościowań dokonywanych w latach dziewięćdziesiątych. Malarz w swych obrazach wykazywał dwoistość podejścia do formalnych zagadnień. Z jednej strony tworzył realistycznie, w tradycji postimpresjonistycznej, z drugiej - awangardowo. Sięgał bardzo śmiało do nasyconych kolorów, kładzionych płasko, tworząc niejednokrotnie w ten sposób pełną świadomości artystycznej syntezę form.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XIX Aukcja2003-11-12 00:00:0035
8500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
9000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)