Roman SIELSKI ,Plażowiczki na słońcu, 1959 , olej, tektura, 33,5 x 50 cm

Plażowiczki na słońcu, 1959

(1903 Sokal pod Lwowem - 1990 Lwów)

olej, tektura
33,5 x 50 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu cyrylicą: Sielskij R
na odwrocie odręczne napisy: Nr 3. ; Reprodukowany: „Art. Busines”/ Nr 9/2003 str.28 / „Plażowiczki na słońcu” / ol.tekt. 33,5 x 50 cm / Krym – Ribacze * – 1959; cyrylicą: E – foto / W.K.R.S –1493 / Sielskij R. W / Plie(...) na soncyi” / Ribacze / 33,5 x 50 1959 (58?)

Obraz był reprodukowany w: M. Branicka, W ariergardzie awangardy, „Art. & Business” nr 9/2003, ss. 26 – 30.·

* Rybačje – miejscowość położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu.

Roman Sielski naukę malarstwa rozpoczął od Wolnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie i Państwowej Szkoły Przemysłowej u Kazimierza Sichulskiego. Następnie studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1922-1927 u Józefa Mehoffera, Józefa Pankiewicza i Feliksa Kowarskiego. Do roku 1929 tworzył pod opieką pedagogiczną Pankiewicza w Paryżu. Jego żoną była Margit Reich. Razem współtworzyli grupę „Artes". Swoje prace wystawiał Sielski we Lwowie, w Warszawie i w Paryżu. W latach 1947-1976 był wykładowcą w Lwowskim Instytucie Sztuki Stosowanej. Jednak nie ratowało go to przed atakami ideologów sztuki. Spychano jego twórczość w strefę peryferii artystycznych. Dopiero jego malarstwo oceniono w kategorii zjawisk wybitnych w czasach weryfikacji i przewartościowań dokonywanych w latach dziewięćdziesiątych. Malarz w swych obrazach wykazywał dwoistość podejścia do formalnych zagadnień. Z jednej strony tworzył realistycznie, w tradycji postimpresjonistycznej, z drugiej - awangardowo. Sięgał bardzo śmiało do nasyconych kolorów, kładzionych płasko, tworząc niejednokrotnie w ten sposób pełną świadomości artystycznej syntezę form.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XIX Aukcja2003-11-12 00:00:0034
6500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
8000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)