Olga BOZNAŃSKA
(1865 Kraków - 1940 Paryż)
Olga Boznańska uczyła się najpierw rysunku u swojej matki, u H. Lipińskiego i K. Pochwalskiego. W latach 1884-1886 uczęszczała na Wyższe Kursy dla Kobiet A. Baranieckiego. Od 1886 roku uczyła się w Monachium u K. Kircheldorfa i W. Durra. Podróżowała do Berlina, Wiednia, Szwajcarii. Zadebiutowała w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1886 roku. Wystawiała dużo, w Polsce i za granicą, uzyskiwała pochwały krytyki, nagrody, wyróżnienia. Od 1898 roku osiadła w Paryżu, odwiedzała Polskę; była między innymi członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka". Otrzymała order Polonia Restituta i Legię Honorową. Artystka malowała pejzaże, martwe natury, wnętrza, ale główną jej dziedziną malarską pozostawał portret. Wybitny talent Boznańskiej spowodował, że jej malarstwo jest obecnie odczytywane, jako jej indywidualny wkład w sztukę, a wyczulenie na kolor jest jedynie zewnętrzną wspólną z impresjonistami cechą jej obrazów, jednak nie pozwalającą łączyć malarki z tym nurtem.
W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 11 prac tego autora
30 | Kolorowe róże w błękitnej wazie, ok. 1916 - 1918 | olej, tektura | 23 x 29 cm | 40000.00 PLN (9638,55USD, 10000,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
38 | Martwa natura z herbacianymi różami, 1918 | olej, tektura | 39,5 x 52,3 cm | 55000.00 PLN (14473,68USD, 13095,24EUR) | 60000.00 PLN (15789,47USD, 14285,71EUR) | |
52 | Martwa natura z białymi różami w błękitnej wazie, ok. 1918 | olej, tektura | 31,5 x 45,5 cm | 55000.00 PLN (14285,71USD, 12790,70EUR) | 60000.00 PLN (15584,42USD, 13953,49EUR) | |
61 | Róże białe i różowe w błękitnej wazie, 1916 | olej, tektura | 30 x 47 cm | 60000.00 PLN (18750,00USD, 14117,65EUR) | 60000.00 PLN (18750,00USD, 14117,65EUR) | |
79 | Martwa natura z bladoróżowymi różami, 1918 | olej, tektura | 32,5 x 42 cm | 48000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 55000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
59 | Portret dziewczyny w okularach | olej, tektura | 32,5 x 24,5 cm | 15000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 28000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
51 | Portret kobiety, około 1920 | olej, tektura | 76 x 62 cm | 44000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 45000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
34 | Kwiaty w wazonie, około 1920 | olej, tektura | 45 x 35 cm | 23000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 23000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
121 | Martwa natura z białymi różami, 1918 | olej, tektura | 38,5 x 50,5 cm | 55000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 60000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
37 | Białe róże w wazonie, około 1918 | olej, tektura | 34,7 x 48,5 cm | 48000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 65000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
109 | Portret dziewczynki | olej, tektura | 34,5 x 26,5 cm | 20000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 36000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |