Martwa natura z białymi różami w błękitnej wazie, ok. 1918
(1865 Kraków - 1940 Paryż) |
olej, tektura |
31,5 x 45,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u góry: Olga Boznańska |
Olga Boznańska uczyła się najpierw rysunku u swojej matki, u H. Lipińskiego i K. Pochwalskiego. W latach 1884-1886 uczęszczała na Wyższe Kursy dla Kobiet A. Baranieckiego. Od 1886 roku uczyła się w Monachium u K. Kircheldorfa i W. Durra. Podróżowała do Berlina, Wiednia, Szwajcarii. Zadebiutowała w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1886 roku. Wystawiała dużo, w Polsce i za granicą, uzyskiwała pochwały krytyki, nagrody, wyróżnienia. Od 1898 roku osiadła w Paryżu, odwiedzała Polskę; była między innymi członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka". Otrzymała order Polonia Restituta i Legię Honorową. Artystka malowała pejzaże, martwe natury, wnętrza, ale główną jej dziedziną malarską pozostawał portret. Wybitny talent Boznańskiej spowodował, że jej malarstwo jest obecnie odczytywane, jako jej indywidualny wkład w sztukę, a wyczulenie na kolor jest jedynie zewnętrzną wspólną z impresjonistami cechą jej obrazów, jednak nie pozwalającą łączyć malarki z tym nurtem.
Cena uzyskana Hammer price |
XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki | 2015-12-21 19:00:00 | 52 | 55000.00 PLN (14285,71USD, 12790,70EUR) | 60000.00 PLN (15584,42USD, 13953,49EUR) |