Martwa natura z bladoróżowymi różami, 1918
(1865 Kraków - 1940 Paryż) |
olej, tektura |
32,5 x 42 cm |
sygnowany i datowany po prawej stronie u góry: Olga Boznańska / 1918 na odwrocie nalepka na ramie, z odręcznie pisanym tekstem: (...) Vues 19/1 / 40,5 x 31 (...) 41,5 x 32,3 (...) / No 19/2 a Paris op. |
Olga Boznańska uczyła się najpierw rysunku u swojej matki, u H. Lipińskiego i K. Pochwalskiego. W latach 1884-1886 uczęszczała na Wyższe Kursy dla Kobiet A. Baranieckiego. Od 1886 roku uczyła się w Monachium u K. Kircheldorfa i W. Durra. Podróżowała do Berlina, Wiednia, Szwajcarii. Zadebiutowała w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1886 roku. Wystawiała dużo, w Polsce i za granicą, uzyskiwała pochwały krytyki, nagrody, wyróżnienia. Od 1898 roku osiadła w Paryżu, odwiedzała Polskę; była między innymi członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka". Otrzymała order Polonia Restituta i Legię Honorową. Artystka malowała pejzaże, martwe natury, wnętrza, ale główną jej dziedziną malarską pozostawał portret. Wybitny talent Boznańskiej spowodował, że jej malarstwo jest obecnie odczytywane, jako jej indywidualny wkład w sztukę, a wyczulenie na kolor jest jedynie zewnętrzną wspólną z impresjonistami cechą jej obrazów, jednak nie pozwalającą łączyć malarki z tym nurtem.
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 79 | 48000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 55000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |