Białe róże w wazonie, około 1918
(1865 Kraków - 1940 Paryż) |
olej, tektura |
34,7 x 48,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Olga Bozańska |
„W rzeczonym studium Boznańska całkowicie panuje nad formą roślin i przedmiotów, akcentując kształty i wydobywając pewne szczegóły światłem czy grą plam barwnych, mistrzowsko ożywiając zgaszone, subtelne barwy żywszymi akcentami koloru. Nadaje przy tym ciężki”, rozwiniętym kwiatom pewną eteryczność, sprawia, że objawiają nam swoje własne, tajemnicze bytowanie. Ujawnia w tym kameralnym studium swą niepowtarzalną klasę artystyczną, jak też umiejętności warsztatowe”. (cytat z ekspertyzy)
Olga Boznańska uczyła się najpierw rysunku u swojej matki, u H. Lipińskiego i K. Pochwalskiego. W latach 1884-1886 uczęszczała na Wyższe Kursy dla Kobiet A. Baranieckiego. Od 1886 roku uczyła się w Monachium u K. Kircheldorfa i W. Durra. Podróżowała do Berlina, Wiednia, Szwajcarii. Zadebiutowała w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1886 roku. Wystawiała dużo, w Polsce i za granicą, uzyskiwała pochwały krytyki, nagrody, wyróżnienia. Od 1898 roku osiadła w Paryżu, odwiedzała Polskę; była między innymi członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka". Otrzymała order Polonia Restituta i Legię Honorową. Artystka malowała pejzaże, martwe natury, wnętrza, ale główną jej dziedziną malarską pozostawał portret. Wybitny talent Boznańskiej spowodował, że jej malarstwo jest obecnie odczytywane, jako jej indywidualny wkład w sztukę, a wyczulenie na kolor jest jedynie zewnętrzną wspólną z impresjonistami cechą jej obrazów, jednak nie pozwalającą łączyć malarki z tym nurtem.
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 37 | 48000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 65000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |