Bronisława RYCHTER-JANOWSKA
(1872 Kraków - 1953 Kraków)
Bronisława Rychter-Janowska studiowała jako stypendystka u A. Ażbego w Monachium w latach 1899-1902. Odbyła wówczas podróż po południowej Europie. Naukę uzupełniała jeszcze w akademii florenckiej. Najczęściej malowała pejzaże i portrety. Powoli w jej styl malarski wniknął na stałe nastrojowy motyw dworkowej architektury polskiej. Na jego tle ukazywała sceny pełne emocji i wewnętrznej dramaturgii - pożegnania i powitania, pogrzeby, kolejne pory roku, zmiany słonecznego światła. Związana z Krakowem i ze Lwowem, w latach 1908-1909 mieszkała w Starym Sączu. Zajmowała się również tkaniną artystyczną. Najczęściej swoje prace malarskie wystawiała w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie. W ostatnich latach tworzyła mało, spotykając się z krytyką pozostawania w kręgu tych samych ulubionych przez siebie motywów.
W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 8 prac tego autora
68 | Budowa bóżnicy w Podgrodziu | olej, tektura | 22 x 41,5 cm | 3000.00 PLN (937,50USD, 705,88EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
115 | Wnętrze salonu, 1923 | olej, tektura | 19,5 x 25,5 cm | 5000.00 PLN (1515,15USD, 1111,11EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
75 | Cmentarz w Castelmola na Sycylii, 1914 | olej, płótno | 57 x 83 cm | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
40 | Widok na staw przed dworkiem, 1939 | olej, tektura | 17,5 x 25 cm | 3100.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
39 | Przed dworkiem - na powitanie, około 1930 | olej, tektura | 16,5 x 23,5 cm | 3900.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
77 | Fragment Riviery, około 1900-1904 | olej, tektura | 25 x 35 cm | 3800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
56 | Zabudowania | olej, tektura | 32 x 40 cm | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
62 | Lago Maggiore o zachodzie | olej, tektura | 35 x 38,5 cm | 2500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |