Józef CHEŁMOŃSKI
(1849 w Boczkach pod Łowiczem - 1914 Kuklówka)
Józef Chełmoński początkowo studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Gersona. W 1872 roku rozpoczął studia malarskie w akademii monachijskiej u Strähubera i Anschütza. Po krótkim pobycie w Polsce, wyjechał ponownie za granicę, do Paryża w roku 1876. W tym okresie osiągnął duże mistrzostwo w szeroko, zamaszyście malowanych płótnach. Przyjeżdżał do kraju, ale na stałe powrócił w 1887 roku. Zamieszkał w Warszawie, po dwóch latach przeniósł się do Kuklówki. Malował głównie sceny rodzajowe, często z udziałem przedstawicieli ludu polskiego i ukraińskiego, na tle rodzimego pejzażu. Zasłynął zwłaszcza za granicą swoimi ukazywanymi w pędzie końskimi zaprzęgami. Wystawiał na oficjalnych Salonach w Paryżu odnosząc sukcesy. W czasach, od kiedy przeniósł się do majątku w Kuklówce podejmował częściej studia z natury, malował wyciszone, nastrojowe pejzaże, często na przełomie dnia i nocy.
W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 5 prac tego autora
64 | Parobczak | rysunek, ołówek, papier | 20,5 x 17,5 cm w świetle passe-partout | 10000.00 PLN (3225,81USD, 2450,98EUR) | 10000.00 PLN (3225,81USD, 2450,98EUR) | |
70 | Czaple, około 1906-1908 | tusz, papier | 17,5 x 22,5 cm | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 13800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
51 | Wisła, 1895 | olej, deska | 13 x 24 cm | 35000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 35000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
50 | Chałupy o zmierzchu, około 1892 | olej, płótno naklejone na tekturę | 25,3 x 38 cm | 30000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 35000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
80 | Pejzaż, 1888 | olej, płótno dublowane | 26,5 x 37 cm | 28000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 35000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |