Pejzaż, 1888
(1849 w Boczkach pod Łowiczem - 1914 Kuklówka) |
olej, płótno dublowane |
26,5 x 37 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: JÓZEF CHEŁMOŃSKI / 1888 |
Józef Chełmoński początkowo studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Gersona. W 1872 roku rozpoczął studia malarskie w akademii monachijskiej u Strähubera i Anschütza. Po krótkim pobycie w Polsce, wyjechał ponownie za granicę, do Paryża w roku 1876. W tym okresie osiągnął duże mistrzostwo w szeroko, zamaszyście malowanych płótnach. Przyjeżdżał do kraju, ale na stałe powrócił w 1887 roku. Zamieszkał w Warszawie, po dwóch latach przeniósł się do Kuklówki. Malował głównie sceny rodzajowe, często z udziałem przedstawicieli ludu polskiego i ukraińskiego, na tle rodzimego pejzażu. Zasłynął zwłaszcza za granicą swoimi ukazywanymi w pędzie końskimi zaprzęgami. Wystawiał na oficjalnych Salonach w Paryżu odnosząc sukcesy. W czasach, od kiedy przeniósł się do majątku w Kuklówce podejmował częściej studia z natury, malował wyciszone, nastrojowe pejzaże, często na przełomie dnia i nocy. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 80 | 28000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 35000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |