Wisła, 1895
(1849 w Boczkach pod Łowiczem - 1914 Kuklówka) |
olej, deska |
13 x 24 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: JÓZEF CHEŁMOŃSKI – 95 na odwrocie na nalepce: SALON SZTUKI / S. JASIELSKI / WARSZAWA / UL. SIENKIEWICZA 6 / TEL. 695-76. / Nr. 84 Autor Józef Chełmoński / Tytuł „Wisła” / Rodzaj: Szkic olejny 1895 / Cena zł 450 ; odręczny dopisek: 84. Własność córki śp.Józefa / Chełmońskiego (...); druga nalepka, z wystawy: MUZEUM OKRĘGOWE / im. J. Malczewskiego / ul. Rynek 11 / 26-600 Radom , tel. 36-243-29 / wystawa „Józef Brandt - / uczniowie i przyjaciele” / grudzień 1998 – lipiec 1999 / autor: Józef Chełmoński / tytuł : „Wisła” / własność : prywatna |
W czasach, od kiedy przeniósł się do majątku w Kuklówce podejmował częściej studia z natury, malował wyciszone, nastrojowe pejzaże, często na przełomie dnia i nocy. W takich obrazach, jak prezentowany, "wyrażał swój kontemplacyjny stosunek do przyrody. Malował zarówno pejzaże dużych formatów, jak i mnóstwo małych szkiców (te często całkowicie w plenerze), o prostych motywach." (cytat z ekspertyzy) |
Józef Chełmoński początkowo studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Gersona. W 1872 roku rozpoczął studia malarskie w akademii monachijskiej u Strähubera i Anschütza. Po krótkim pobycie w Polsce, wyjechał ponownie za granicę, do Paryża w roku 1876. W tym okresie osiągnął duże mistrzostwo w szeroko, zamaszyście malowanych płótnach. Przyjeżdżał do kraju, ale na stałe powrócił w 1887 roku. Zamieszkał w Warszawie, po dwóch latach przeniósł się do Kuklówki. Malował głównie sceny rodzajowe, często z udziałem przedstawicieli ludu polskiego i ukraińskiego, na tle rodzimego pejzażu. Zasłynął zwłaszcza za granicą swoimi ukazywanymi w pędzie końskimi zaprzęgami. Wystawiał na oficjalnych Salonach w Paryżu odnosząc sukcesy. W czasach, od kiedy przeniósł się do majątku w Kuklówce podejmował częściej studia z natury, malował wyciszone, nastrojowe pejzaże, często na przełomie dnia i nocy. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIII Aukcja | 1999-11-22 00:00:00 | 51 | 35000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 35000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |