Henryk HAYDEN

 (1883 Warszawa - 1970 Paryż)

Henryk Hayden studiował malarstwo w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Był równocześnie studentem politechniki. W 1907 roku wyjechał do Paryża. Naukę kontynuował w Academie „La Palette”. W Paryżu pozostał do końca życia. Swoje prace wystawiał na paryskich salonach. Miał również swoje indywidualne wystawy w Paryżu i w Londynie. Artysta w latach 1922 – 1953 nawiązywał swoim malarstwem do zasad realistycznego odtwarzania rzeczywistości. Był to jego trzeci okres w twórczości, po wczesnym okresie wpływów W. Ślewińskiego i Szkoły z Pont-Aven oraz po okresie kubistycznym. W okresie realistycznym przeważają martwe natury o prostych układach, ustawione wprost do widza na stole o krawędziach równoległych do dolnej krawędzi obrazu, koloryt jest zazwyczaj ściemniony, przedmioty wyraźnie określone konturem. Dzisiaj jest światowej sławy polskim malarzem uznawanym za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli École de Paris.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
38Martwa natura z kwiatami olej, płótno46.5 x 55 cm
7000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
8000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
42Martwa natura z kwiatami i owocami, około 1923 olej, tektura33 x 40,5 cm
12000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)