Martwa natura z kwiatami
(1883 Warszawa - 1970 Paryż) |
olej, płótno |
46.5 x 55 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Hayden |
Henryk Hayden studiował malarstwo w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Był równocześnie studentem politechniki. W 1907 roku wyjechał do Paryża. Naukę kontynuował w Academie „La Palette”. W Paryżu pozostał do końca życia. Swoje prace wystawiał na paryskich salonach. Miał również swoje indywidualne wystawy w Paryżu i w Londynie. Artysta w latach 1922 – 1953 nawiązywał swoim malarstwem do zasad realistycznego odtwarzania rzeczywistości. Był to jego trzeci okres w twórczości, po wczesnym okresie wpływów W. Ślewińskiego i Szkoły z Pont-Aven oraz po okresie kubistycznym. W okresie realistycznym przeważają martwe natury o prostych układach, ustawione wprost do widza na stole o krawędziach równoległych do dolnej krawędzi obrazu, koloryt jest zazwyczaj ściemniony, przedmioty wyraźnie określone konturem. Dzisiaj jest światowej sławy polskim malarzem uznawanym za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli École de Paris. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXI Aukcja | 2004-11-16 00:00:00 | 38 | 7000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 8000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |