Fryderyk Antoni HAYDER
(1905 Przemyśl - 1990)
Fryderyk Antoni Hayder studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem J. Mehoffera, X. Dunikowskiego i J. Wojnarowskiego. Studia ukończył w 1932 roku, a już w 1931 roku otrzymał najwyższe wyróżnienie w postaci specjalnej pracowni malarskiej w Akademii oraz stypendium z Funduszu Kultury Narodowej w Warszawie. Pierwsze prace zaczął wystawiać w Pałacu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1934-1935. Wykonał wówczas kilka porterów oraz malował zabytki Krakowa i pejzaż podkrakowski. Opracował również rysunkowo zabytki sztuki ludowej dla wydawnictw Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Wystawiał prace malarskie w Salonie „Zachęty" w 1937 roku. Uczestniczył w ogólnopolskiej wystawie Sztuka-Kwiaty-Wnętrze w Poznaniu w 1936 roku, gdzie otrzymał nagrodę Wojewódzkiej Rady Kultury Miasta Poznania. W 1938 roku w Krakowie brał udział w wystawie Mehoffer i jego uczniowie w Krakwie.
W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 9 prac tego autora
19 | Widok na góralskie chaty | olej, tektura | 34,5 x 48,5 cm | 3500.00 PLN (843,37USD, 875,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
20 | Kompozycja | olej, tektura | 90 x 60 cm | 2200.00 PLN (687,50USD, 517,65EUR) | 2800.00 PLN (875,00USD, 658,82EUR) | |
18 | Martwa natura z dzbanem, 1957 | olej, płótno | 45 x 60 cm | 3500.00 PLN (1093,75USD, 823,53EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
17 | Pejzaż z drzewami | olej, tektura | 50 x 70 cm | 2200.00 PLN (687,50USD, 517,65EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
25 | Wawel | olej, tektura | 39 x 31,5 cm | 3000.00 PLN (967,74USD, 735,29EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
27 | Pejzaż południowy | olej, płótno | 38 x 55 cm | 2500.00 PLN (806,45USD, 612,75EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
86 | Kompozycja, 1970 | gwasz, papier | 68 x 48,5 cm w świetle passe-partout | 2000.00 PLN (606,06USD, 444,44EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
87 | Przy stole, 1930 | sucha igła, papier | sucha igła; 15,5 x 11 cm; papier 21 x 16,3 cm | 500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
70 | Mazowiecka zagroda, 1939 | olej, płótno naklejone na płytę | 42 x 56 cm | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |