Mazowiecka zagroda, 1939
(1905 Przemyśl - 1990) |
olej, płótno naklejone na płytę |
42 x 56 cm |
sygnowana po lewej stronie u dołu: F. Hayder
na odwrocie napis tuszem: F. Hayder. | „Zagroda" - 1939 oraz nalepka z odręcznym napisem tuszem: Fryderyk Hayder | „Mazowiecka zagroda" 1939 | ol. / pł. / skl. 42 x 56 cm | wł. D. Dąbrowski |
Fryderyk Antoni Hayder studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem J. Mehoffera, X. Dunikowskiego i J. Wojnarowskiego. Studia ukończył w 1932 roku, a już w 1931 roku otrzymał najwyższe wyróżnienie w postaci specjalnej pracowni malarskiej w Akademii oraz stypendium z Funduszu Kultury Narodowej w Warszawie. Pierwsze prace zaczął wystawiać w Pałacu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1934-1935. Wykonał wówczas kilka porterów oraz malował zabytki Krakowa i pejzaż podkrakowski. Opracował również rysunkowo zabytki sztuki ludowej dla wydawnictw Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Wystawiał prace malarskie w Salonie „Zachęty" w 1937 roku. Uczestniczył w ogólnopolskiej wystawie Sztuka-Kwiaty-Wnętrze w Poznaniu w 1936 roku, gdzie otrzymał nagrodę Wojewódzkiej Rady Kultury Miasta Poznania. W 1938 roku w Krakowie brał udział w wystawie Mehoffer i jego uczniowie w Krakwie.
Cena uzyskana Hammer price |
XXII Aukcja | 2005-12-12 00:00:00 | 70 | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |