Zenon KONONOWICZ
(1903 Hończary koło Nowogródka - 1971 Kazimierz Dolny)
Zenon Kononowicz rozpoczął studia artystyczne w Riazaniu. Kontynuował je w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. We Francji zetknął się z J. Pankiewiczem i kapistami. Ich twórczość wywarła na artyście zasadniczy wpływ. Od tej pory pozostanie wierny kolorowi, jako głównemu środkowi malarskiego wyrazu. Będzie go cechowała śmiałość w pociągnięciach pędzla i staranna obserwacja światła w naturze. Kononowicz należał do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka", do grup „Rytm", „Kazimierz" oraz „Krąg". Malował głównie pejzaże, rzadziej martwe natury, portrety i akty. Zajmował się także grafiką oraz rzeźbą.
21 | Portret mężczyzny w kapeluszu | olej, płótno | 50 x 40,5 cm | 1600.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
36 | Droga przez sad, 1936 | olej, tektura | 19,5 x 26 cm | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
26 | Pejzaż | olej, tektura | 18 x 34 cm | 1200.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |