Kazimierz OLPIŃSKI

 (1875 Lwów - 1936 Lwów)

Jan Kazimierz Olpiński studiował malarstwo u K. Rauppa i K. Marra w akademii monachijskiej w latach 1893 – 1897. Na studiach otrzymał kilka nagród oraz stypendium na dalsze lata nauki. Przeniósł się do Paryża aby studiować w Académie des Beaux-Arts u J. Whistlera, R. Collina i X. Prineta. Tu otrzymał srebrny medal. Uczęszczał również do Académie Colarossi. Za swój Pejzaż jesienny otrzymał w Paryżu na wystawie państwowej złoty medal. W latach 1899 – 1901 podróżował, był między innymi we Włoszech. W latach 1900 – 1905 uczył się w akademii w Wiedniu u K. Pochwalskiego. Tutaj również spotkały go zaszczyty jako laureata nagród i wyróżnień. Między innymi odznaczono go złotym medalem cesarskiej nagrody honorowej. Po powrocie do kraju mieszkał w Krośnie, w Żywcu, w Krakowie, w 1921 roku osiadł we Lwowie. Podjął pracę w Państwowej Szkole Przemysłowej na wydziale artystycznym. Malował głównie pejzaże, sceny rodzajowe i typy ludowe.
W Lwowskiej Galerii Obrazów znajduje się kilka jego akwarel z lat trzydziestych, w których artysta ukazywał życie codzienne wsi, Hucułka czesząca włosy (1930), Pastuszek (1934), Kobieta karmiąca niemowlę (1934). Oferowany obraz stanowi uzupełnienie tej grupy dzieł Olpińskiego, który niekiedy tylko posługiwał się akwarelą.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
52Widok na Giewont, 1927 olej, deska22 x 30 cm
2500.00 PLN
(757,58USD, 555,56EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
15Portret kobiety, 1904 olej, deska61 x 49 cm
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
11000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
49Wiejska kobieta na progu domu , 1931 akwarela, papier71 x 50 cm
6000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
6000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)