Józef CHEŁMOŃSKI

 (1849 w Boczkach pod Łowiczem - 1914 Kuklówka)

Józef Chełmoński początkowo studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Gersona. W 1872 roku rozpoczął studia malarskie w akademii monachijskiej u Strähubera i Anschütza. Po krótkim pobycie w Polsce, wyjechał ponownie za granicę, do Paryża w roku 1876. W tym okresie osiągnął duże mistrzostwo w szeroko, zamaszyście malowanych płótnach. Przyjeżdżał do kraju, ale na stałe powrócił w 1887 roku. Zamieszkał w Warszawie, po dwóch latach przeniósł się do Kuklówki. Malował głównie sceny rodzajowe, często z udziałem przedstawicieli ludu polskiego i ukraińskiego, na tle rodzimego pejzażu. Zasłynął zwłaszcza za granicą swoimi ukazywanymi w pędzie końskimi zaprzęgami. Wystawiał na oficjalnych Salonach w Paryżu odnosząc sukcesy. W czasach, od kiedy przeniósł się do majątku w Kuklówce podejmował częściej studia z natury, malował wyciszone, nastrojowe pejzaże, często na przełomie dnia i nocy.

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 5 prac tego autora

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
64Parobczak rysunek, ołówek, papier20,5 x 17,5 cm w świetle passe-partout
10000.00 PLN
(3225,81USD, 2450,98EUR)
10000.00 PLN
(3225,81USD, 2450,98EUR)
70Czaple, około 1906-1908 tusz, papier17,5 x 22,5 cm
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
13800.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
51Wisła, 1895 olej, deska13 x 24 cm
35000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
35000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
50Chałupy o zmierzchu, około 1892 olej, płótno naklejone na tekturę25,3 x 38 cm
30000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
35000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
80Pejzaż, 1888 olej, płótno dublowane26,5 x 37 cm
28000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
35000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)