Adam MALICKI
(1896 Kraków - 1949 Warszawa)
Adam Malicki, brat aktorki Marii Malickiej, uczył się początkowo malarstwa w krakowskiej Szkole Przemysłu artystycznego, a w latach 1915 - 1921 w Akademii Sztuk Pięknych u W. Weissa. W czasie studiów wyróżniano go nagrodami; w czasie I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej był żołnierzem. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Paryżu. Po powrocie do kraju zamieszkał najpierw w Krakowie, a od roku 1928 w Warszawie. Należał do "Jednoroga", był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Przede wszystkim malował pejzaże, widoki miast, ale także sceny rodzajowe i martwe natury. Wystawiał w Polsce, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie, z Jednorogiem" w Łodzi, w Krakowie i w Warszawie, w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych oraz za granicą, w Jesiennych Salonach paryskich w 1925 i 1928 roku, a także w salonie Indépendants. Krytyka podkreślała wartości kompozycyjne i kolorystyczne jego dzieł. Używał techniki olejnej, akwarelowej i pastelowej.
73 | Zimowy pejzaż tatrzański, 1924 | olej, tektura | 70 x 98 cm | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |