Zimowy pejzaż tatrzański, 1924
(1896 Kraków - 1949 Warszawa) |
olej, tektura |
70 x 98 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Adam Malicki Zakopane 1924 |
Prezentowany obraz jest wczesną pracą artysty, powstałą w trzy lata po ukończeniu przez niego studiów. Według autora*) biogramu malarza - pierwszą pracą jaką artysta wystawił w Polsce był Port w Dieppe, zaprezentowaną w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w roku 1926. Niewiele prac Malickiego wymienia się w zasobach muzealnych zbiorów. Jedynie w Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się Podwórko z suszącą się bielizną, z 1925, Odpust w miasteczku, 1930, Uliczka w Paryżu, 1925 oraz Warszawa w ruinach, 1945.
*) M. Dłutek, Adam Malicki w: Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających. Malarze, rzeźbiarze, graficy. Pod red. J. Derwojeda, T.V, W-wa 1993; s.296-297
Adam Malicki, brat aktorki Marii Malickiej, uczył się początkowo malarstwa w krakowskiej Szkole Przemysłu artystycznego, a w latach 1915 - 1921 w Akademii Sztuk Pięknych u W. Weissa. W czasie studiów wyróżniano go nagrodami; w czasie I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej był żołnierzem. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Paryżu. Po powrocie do kraju zamieszkał najpierw w Krakowie, a od roku 1928 w Warszawie. Należał do "Jednoroga", był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Przede wszystkim malował pejzaże, widoki miast, ale także sceny rodzajowe i martwe natury. Wystawiał w Polsce, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie, z Jednorogiem" w Łodzi, w Krakowie i w Warszawie, w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych oraz za granicą, w Jesiennych Salonach paryskich w 1925 i 1928 roku, a także w salonie Indépendants. Krytyka podkreślała wartości kompozycyjne i kolorystyczne jego dzieł. Używał techniki olejnej, akwarelowej i pastelowej.
Cena uzyskana Hammer price |
XV Aukcja | 2000-09-19 00:00:00 | 73 | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |