Władysław LIPSKI
(1824 Kalisz - 1873 Warszawa)
Władysław Lipski był synem malarza Jakuba, jednego z ostatnich uczniów M. Bacciarelliego. Malarstwa uczył się w Warszawie u Aleksandra Kokulara. Początkowo pracował jako nauczyciel rysunku w Łowiczu, a od około 1862 w warszawskich szkołach, w gimnazjum realnym i szkole ewangelicko-augsburskiej. Malował obrazy religijne, rodzajowe oraz portrety. Od 1855 roku prezentował swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1860 roku wystawiał swoje obrazy również na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego malarstwo pozostawało w nurcie późnego klasycyzmu od strony techniki malarskiej charakteryzowało się przede wszystkim bardzo solidnym warsztatem malarskim. Jego obrazy znajdują się obecnie między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
60 | Para portretów małżonków Mierderzyńskich, 1848 | olej, płótno | 78 x 64 cm | 30000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |