Władysław LIPSKI ,Para portretów małżonków Mierderzyńskich, 1848 , olej, płótno, 78 x 64 cm

Para portretów małżonków Mierderzyńskich, 1848

(1824 Kalisz - 1873 Warszawa)

olej, płótno
78 x 64 cm

1a)  Portret Pawła Mierderzyńskiego
      na odwrocie wypisane: Paweł Mierderzyński / Wieku lat 52 / malował Lipski / 1848

2b)  Portret Kunegundy z Benczkowskich Mierderzyńskiej
      na odwrocie wypisane: Kunegunda / z Benczkowskich / Mierderzyńska / Wieku lat 48 / malował Lipski / 1848

Prezentowane obrazy mogły powstać w czasie, kiedy malarz miał 24 lata i być może już pracował w Łowiczu. Portretowani pochodzili z nieodległej ziemi dobrzyńskiej

Władysław Lipski był synem malarza Jakuba, jednego z ostatnich uczniów M. Bacciarelliego. Malarstwa uczył się w Warszawie u Aleksandra Kokulara. Początkowo pracował jako nauczyciel rysunku w Łowiczu, a od około 1862 w warszawskich szkołach, w gimnazjum realnym i szkole ewangelicko-augsburskiej. Malował obrazy religijne, rodzajowe oraz portrety. Od 1855 roku prezentował swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1860 roku wystawiał swoje obrazy również na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego malarstwo pozostawało w nurcie późnego klasycyzmu od strony techniki malarskiej charakteryzowało się przede wszystkim bardzo solidnym warsztatem malarskim. Jego obrazy znajdują się obecnie między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XV Aukcja2000-09-19 00:00:0060
30000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)