Alfred LENICA
(1899 Pabianice - 1977 Warszawa)
Alfred Lenica był wszechstronnie uzdolniony, stąd też nauka malarstwa była uzupełnieniem jego studiów w innych dziedzinach. Uczył się prywatnie u A. Hannytkieiwcza i J. Kubowicza w Poznaniu w latach 1925 – 1928. W czasie wojny przebywał w Krakowie, tutaj poznał bliżej artystów skupionych w „Grupie Krakowskiej”. Przystąpił do niej dopiero w 1965 roku. Po powrocie do Poznania założył grupę „4F + R”. Pod koniec lat pięćdziesiątych przeniósł się do Warszawy. Jego początkowe poczynania malarskie wiązały się z upodobaniem do surrealizmu. W 1949 roku po raz pierwszy powstał w jego pracowni obraz taszystowski. Do końca lat pięćdziesiątych kształtował się bardzo indywidualny styl malarza, który z czasem stał się wyróżniającym czynnikiem jego twórczości. Cała przestrzeń obrazów wypełniona była przez malarza rozedrganymi formami odtworzonymi kontrastującymi kolorami. Malarz wystawiał swoje prace począwszy od roku 1925.
W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 5 prac tego autora
87 | Kompopzycja, około 1958-1960 | tempera, tektura | 73 x 99 cm | 6000.00 PLN (1935,48USD, 1470,59EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
89 | Kompozycja | olej, płótno | 48,5 x 84,5 cm | 4600.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
70 | Kompozycja, 1971 | olej, płótno | 45 x 79 cm | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
69 | Kompozycja | gwasz, tektura | 54 x 100 cm | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
53 | Kompozycja | akwarela, papier | 32,5 x 46 cm | 1500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |