Rusini
(1886 Iwonicz - 1952 Kielce) |
olej, tektura |
14,5 x 23 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: A. Oleś |
Andrzej Oleś w roku 1907 ukończył krakowskie gimnazjum im. Świętej Anny i rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych, przez rok studiował w pracowni Leona Wyczółkowskiego a następnie u Stanisława Dębickiego. Równolegle studiował prawo i administrację na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1913 roku uzyskał stopień doktora. W czasie studiów otrzymał nagrodę oraz medale brązowe za prace perspektywiczne i akt. W latach 1915 - 1917 roku kontynuował sam studia u Wojciecha Weissa. Po ukończeniu studiów podróżował do Wiednia, Włoch i na Węgry. W roku 1936 zamieszkał na stałe w Kielcach, gdzie pracował jako konserwator wojewódzki i kierownik oddziału sztuki w urzędzie wojewódzkim. W 1932 został członkiem grupy artystycznej Zwornik i Towarzystwa Grafików, należał również do krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Związku Polskich Artystów Plastyków i Towarzystwa Miłośników Przeszłości Krakowa. Od roku 1948 opiekował się działem malarstwa w Muzeum Świętokrzyskim. Brał udział w pracach Komisji do Badań Historyków Sztuki w Kielcach, w którym przewodniczył sekcji plastycznej. Brał udział w licznych wystawach w Krakowie, Warszawie, Lwowie, Łodzi, Wilnie, Bydgoszczy, Poznaniu, Zakopanem, Kielcach, Radomiu, Zagrzebiu, Belgradzie, Paryżu, Sztokholmie, Kapsztadzie i Chicago. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXVII Aukcja Dzieł Sztuki | 2014-12-15 19:00:00 | 60 | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |