Orzeł, 1947
(1876 Warszawa - 1948 Warszawa) |
akwarela, papier |
50,5 x 73 cm |
sygnowana i datowana po prawej stronie u dołu: S. Bagieński / 10.V. 47 / (...) |
Stanisław Bagieński uczył się początkowo pod kierunkiem swego ojca Feliksa, następnie w warszawskiej Klasie Rysunkowej, którą ukończył pod kierunkiem W. Gersona. W czasie nauki korzystał parokrotnie z okolicznościowych stypendiów Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Dzięki stypendium Zachęty kontynuował dalsze studia w latach 1901 – 1903 w Monachium i Paryżu. Od około 1900 roku brał niemal rokrocznie udział w wystawach Zachęty gdzie w 1922 i 1929 roku miał wystawy zbiorowe, a w 1939 roku pokazał kolekcję prac. Należał do stowarzyszenia artystów malarzy Pro Arte. Od 1927 roku był profesorem w Szkole Sztuk Pięknych imienia W. Gersona w Warszawie. Bagieński malował sceny rodzajowe, motywy staromiejskie, a przede wszystkim obrazy o tematyce batalistycznej, gloryfikujące żołnierza polskiego. Najczęściej malował epizody wojenne z czasów napoleońskich, powstania listopadowego oraz z czasów pierwszej wojny światowej. Jego obrazy odznaczają się poprawnością rysunku i kompozycji, dokładnym studium kostiumologii, prawdopodobieństwem sytuacyjnym. Artysta uprawiał również malarstwo pejzażowe o motywach tatrzańskich i morskich. Obok malarstwa zajmował się ożywioną działalnością ilustratorską, współpracując przez wiele lat przede wszystkim z „Tygodnikiem Ilustrowanym”, także z „Biesiadą Literacką” i warszawskim „Światem”, zamieszczając ilustracje o tematyce historyczno – wojskowej, rodzajowej oraz rysunki okolicznościowe.
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 114 | 4500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |