Pejzaż ze sztafażem, 1863
(1829 Lublin - 1892 Warszawa) |
olej, płótno |
24 x 30 cm |
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: AWMalinowski1863 |
Adam Wiktor Malinowski uczył się początkowo rysunku u I. Urbańskiego w Lublinie. Od 1851 zatrudnił się w Warszawie jako dekorator teatralny. W 1864 roku zaczął pracę w Wiedniu w dekoratorni teatrów cesarskich. Z czasem usamodzielnił się w swojej artystycznej pracy. W 1873 objął stanowisko naczelnego dekoratora Warszawskich Teatrów Rządowych w Warszawie. Malował dekoracje, kurtyny teatralne, kulisy. Poza tą działalnością tworzył pejzaże. Swoje obrazy wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w latach 1863 – 1892. Najczęściej jego krajobrazy to drobiazgowe studia wiejskiego lub leśnego pejzażu ukazywane o różnicy porach roku i dnia. Duża część jego spuścizny malarskiej przechowywana jest obecnie w zbiorach muzealnych, między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Muzeum w Lublinie, oraz w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. |
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 111 | 15000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 15000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |