Martwa natura z owocami
(1902 Warszawa - 1983) |
akwarela, papier |
20 x 29 cm w świetle passe-partout |
sygnowany po prawej stronie u dołu: 15.3.55 | Strzałecki |
Janusz Strzałecki studiował malarstwo kolejno w warszawskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1919-1924. Zaliczał się do uczniów K. Krzyżanowskiego i T. Pruszkowskiego. W latach 1924-1925 uczył się malarstwa u J. Pankiewicza, dołączył do kapistów. Używał różnorodnych technik malarskich, oleju, tempery, gwaszu, akwareli. Uprawiał również malarstwo ścienne. Współpracował między innymi z Z. Waliszewskim. Od 1952 roku był profesorem w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1975-1983 pracował przy rekonstrukcji plafonu w Sali Audiencjonalnej Zamku Królewskiego w Warszawie. Jego obrazy, najczęściej miejskie pejzaże, martwe natury, kwiaty znajdują się dzisiaj między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie i w Poznaniu oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXII Aukcja | 2005-12-12 00:00:00 | 105 | 1500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 1500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |