Modlący się Żydzi
(1858 Żołynia k/Łańcuta - 1932 Buffalo) |
olej, płótno naklejone na tekturę |
61,5 x 51 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: St.. | a/b Grocholski
na odwrocie napis czarnym tuszem: Boo 635 do ramy przytwirdzona jest etykieta z plombą i napisem: drukowanym na jednej stronie: Du Mouchelles | Fine Arts Appraisers and Auctioneers Since 1927 | 409 JEFFERSON * DETROIT, MI 48226 | 963-6255 | Auctioneers - Appraisers | Lawrence F. DuMouchelle Ernst J. DuMuchelle | Joan Walker i odręcznym na drugiej stronie: 27601 | 4 | Grocholski | 4 - 8 - 04 | .. / 222) |
Stanisław Grocholski studiował u Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Następnie kształcił się w Wiedniu, w Paryżu u Leona Bonnata oraz w Monachium u Aleksandra Wagnera. W Monachium osiadł na stałe. Jego dzieła cieszyły się tam ogromną popularnością. Często wystawiał, a wiele jego prac zostało zakupionych do zbiorów prywatnych i publicznych. W tym czasie brał też udział w licznych wystawach w kraju, przesyłał swoje prace do Warszawy, Krakowa i Lwowa. Od 1891 roku Stanisław Grocholski prowadził swoją własną szkołę rysunku i malarstwa, w której nauki pobierali między innymi Gustaw Gwozdecki, Karol Wierusz-Kowalski i Henryk Szczygliński. W roku 1901 artysta przeniósł się na stałe do USA. Stanisław Grocholski malował głównie portrety oraz sceny rodzajowe. Szczególnie często sięgał do tematyki żydowskiej.
Cena uzyskana Hammer price |
XXII Aukcja | 2005-12-12 00:00:00 | 73 | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 14000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |