Otto MÜLLER-HARTAU ,Pejzaż z Dusznik , olej, płótno naklejone na tekturę, 39,5 x 50 cm

Pejzaż z Dusznik

(1898 - 1969)

olej, płótno naklejone na tekturę
39,5 x 50 cm

sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: Otto Müller-Hartau 35

Otto Müller-Hartau w 1922 roku rozpoczął studia we wrocławskiej Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego pod kierunkiem Arnolda Buscha. W 1916 roku został wcielony do armii walcząc na froncie wschodnim. Po zakończeniu I wojny światowej osiadł w Dolnej Saksoni poświęcając się malarstwu. Posiadał pracownie we Wrocławiu i w Szczawnie Zdroju w części zwanej Hartau. W 1930 r. zamieszkał w Podgórzu koło Dusznik Zdroju. Dużo podróżował, głównie na północ (Dolna Saksonia, Worpswede, Prusy Wschodnie oraz Finlandia). Zmobilizowany w czasie II wojny światowej, służył ponownie na froncie wschodnim. Ostatecznie osiedlił się w Schwarzwaldzie - w Hinterzarten. Tu stał się znanym i cenionym malarzem miejscowego krajobrazu. Ciągle dużo podróżował. Otto Müller-Hartau był artystą o szerokim spektrum twórczości. Tworzył w technice olejnej, a także w temperach, pastelach, gwaszach i akwarelach pejzaże i wnikliwe studia przyrody, kompozycje kwiatów i martwych natur, ale też przedstawienia architektury, obrazy wnętrz i portrety. Najbliższym mu gatunkiem artystycznej wypowiedzi był pejzaż. W nim też osiągnął pełnię swojego talentu. Bezbłędnie posługiwał się wszystkimi komponentami potrzebnymi do budowy dobrego krajobrazu - harmonijnym zestawieniem poszczególnych elementów kompozycji, właściwym do zamierzonego efektu natężeniem tonów oraz perspektywą powietrzną i perspektywicznym skrótem. Większość pejzaży jego autorstwa, formatowo raczej niewielkich, ma specyficzny, kameralny charakter. Twórczość Müllera-Hartau mieści się w kanonie malarstwa realistycznego, w którym istotną rolę odgrywa światło i kolor.