Maria BLOMBERG - MROZOWSKA (BLOOMBERGH),Martwa natura ze świecą , akwarela, papier, 20,5 x 15,5 cm w świetle passe-partout

Martwa natura ze świecą

(1883 Warszawa - 1956 Warszawa)

akwarela, papier
20,5 x 15,5 cm w świetle passe-partout
sygnowana i datowana po lewej stronie u dołu: Marja Bloombergh | 1939.

Maria Blomberg-Mrozowska (Bloom-Mrozowska, Bloombergh-Mrozowska, Mrozowska), początkowo studiowała w prywatnej szkole malarskiej w Warszawie u A. Badowskiego. Następnie kontynuowała naukę w Paryżu w Académie Colarossi i pracowniach J. P. Laurensa i H. Caro-Delvaille’a. Dużo podróżowała między innymi do Francji, Szwajcarii, Włoch, Niemiec i Austrii. W latach 1929-1939 była nauczycielką rysunku, malarstwa i historii sztuki w Państwowym Instytucie Robót Ręcznych dla Nauczycieli. W latach 1904-1938 wystawiała swoje prace w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie uczestnicząc w większości salonów dorocznych. W latach 1904-1906 wystawiała w Salonie Krywulta. W roku 1929 brała udział w Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Malowała głównie portrety, miniatury portretowe, krajobrazy i kwiaty. Tworzyła głównie techniką olejną i akwarelową. W roku 1939 cały jej dorobek przedwojenny spłonął.