(1882 Oświęcim - 1932 Paryż) |
olej, deska |
20 x 26,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Tadé Makowski |
obraz posiada pozytywną ekspertyzę pani Barbary Brus - Malinowskiej |
Tadeusz Makowski studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1903 - 1908, równocześnie kontynuując filologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1908 roku wyjechał do Monachium, a potem do Paryża i tu osiadł na stałe. Około 1910 roku związał się z kręgiem malarzy kubistów i to wywarło zasadniczy wpływ na jego twórczość. W latach dwudziestych podróżował po Francji (Bretania, Owernia). Brał czynny udział w życiu paryskiej Polonii. Był prezesem Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu. Uprawiał malarstwo, grafikę, rysunek. W latach 1923 - 1927 i w 1932 roku wystawiał z grupą malarzy, do której należeli Gromaire, Dubreuil, Pascin i Krohg. Stał się jednym z najsłynniejszych przedstawicieli środowiska polskich malarzy działających w Paryżu. Zwłaszcza zapisał się na stałe w historii sztuki swymi scenkami, w których biorą udział dzieci ukazane w lirycznym świecie prostych form. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIII Aukcja | 2011-12-03 17:00:00 | 124 | 30000.00 PLN (9090,91USD, 6666,67EUR) | 40000.00 PLN (12121,21USD, 8888,89EUR) |