Tadeusz MAKOWSKI

 (1882 Oświęcim - 1932 Paryż)

Tadeusz Makowski studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1903 - 1908, równocześnie kontynuując filologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1908 roku wyjechał do Monachium, a potem do Paryża i tu osiadł na stałe. Około 1910 roku związał się z kręgiem malarzy kubistów i to wywarło zasadniczy wpływ na jego twórczość. W latach dwudziestych podróżował po Francji (Bretania, Owernia). Brał czynny udział w życiu paryskiej Polonii. Był prezesem Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu. Uprawiał malarstwo, grafikę, rysunek. W latach 1923 - 1927 i w 1932 roku wystawiał z grupą malarzy, do której należeli Gromaire, Dubreuil, Pascin i Krohg. Stał się jednym z najsłynniejszych przedstawicieli środowiska polskich malarzy działających w Paryżu. Zwłaszcza zapisał się na stałe w historii sztuki swymi scenkami, w których biorą udział dzieci ukazane w lirycznym świecie prostych form.

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 9 prac tego autora

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
25Róże w białym wazonie, 1920 olej, płótno64,5 x 30 cm
85000.00 PLN
(20481,93USD, 21250,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
123Dziewczynka w kapelusikuolej, płótno29 x 23,5 cm
30000.00 PLN
(9090,91USD, 6666,67EUR)
45000.00 PLN
(13636,36USD, 10000,00EUR)
124Kwiaty w wazonieolej, deska20 x 26,5 cm
30000.00 PLN
(9090,91USD, 6666,67EUR)
40000.00 PLN
(12121,21USD, 8888,89EUR)
50Dzieci idące na grzyby, około 1929olej, tektura16,5 x 23,5 cm
70000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
95000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
114Rzeźba Jean Goujona, około 1920 ołówek, papier21,5 x 17 cm
1700.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
2000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
31Czworo dzieci z polską chorągiewką, balonikiem i pieskiem, 1928 - 1932 akwarela, kredka, papier25,5 x 30 cm
40000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
45000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
12Zając, 1931 olej, płótno16,5 x 21,5 cm
28000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
29000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
103Dzieci przy stole, 1929 olej, deska30 x 40 cm
250000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
42Dziewczynka z ptaszkiem, około 1918 - 1927 olej, płótno41,2 x 30 cm
130000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
130000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)