Studium kobiety katalońskiej, 1841
(1809 Pułtusk - 1891 Avallon, Burgundia) |
ołówek, kredka, akwarela, gwasz |
18,8 x 8,4 cm |
sygnowany tuszem po prawej stronie u dołu: T. Kwiat...; po lewej stronie u dołu: 30 Jul. 1841 |
Oferowane dzieło wyróżniają cechy, jakie uznała autorka biogramu malarza za typowe w jego wcześniejszej twórczości wskazując, że "prace Kwiatkowskiego zachowują delikatne kontury rysunku i widoczny bieg linii; plama akwareli jest przejrzysta i spełnia raczej funkcję kolorowania rysunku niż samoistnego kształtu plastycznego"*). Prezentowana akwarela pochodzi z czasów, kiedy malarz przebywał w okolicy Marsylii i malował przedstawienia mieszkających tam Katalończyków. Akwarela ukazuje katalońską dziewczynę, której inny wizerunek został opublikowany w książce A. Melbechowskiej-Luty, Teofil Kwiatkowski **). Dzieło pochodzi ze zbiorów wnuczki malarza Marie-Louise Dervault. *) Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających (zmarłych przed 1966 r.), t.IV, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź, 1986, biogram Teofila Antoniego Jaksy Kwiatkowskiego opracowała A.Melbechowska-Luty; **) A.Melbechowska-Luty, Teofil Kwiatkowski 1809 - 1891, Wrocław, Warszawa, Kraków, 1966, s.33-34, kat.133, il.5; autorka wskazuje na fakt poszukiwania przez malarza motywów egzotycznych i romantycznych; malarz uznał, że hiszpańska kolonia zamieszkująca wybrzeże koło starego portu marsylskiego nad zatoką Anse Catalane dostarcza mu uroczych motywów barwnych postaci, które zachowały swój dawny obyczaj, a nawet stały się bohaterami literackiej anegdoty w powieści A.Dumas Hrabia Monte Christo; Zachowało się kilkanaście rysunków przedstawiających tych Katalończyków mieszkających koło Marsylii; |
Teofil Jaksa Kwiatkowski studiował malarstwo na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u A. Brodowskiego i A.Blanka. Jako powstaniec listopadowy emigrował po upadku powstania do Francji. Początkowo przebywał w Awinionie,a w 1832 roku przeniósł się do Paryża. Tu kontynuował prywatnie naukę malarstwa u A.Toussainta, P.Sentiesa i J.L.Dulonga dzięki pomocy materialnej Towarzystwa Pomocy Naukowej kierowanego przez A.Czartoryskiego, K.Kniaziewicza, L.Platera i A.Mickieiwcza. Naukę kontynuował do 1836 roku. Z tego okresu, do 1836 roku, pochodzą jego akwarelowe studia pejzażowe, sceny rodzajowe, studia postaci w historycznych strojach i portrety. W latach 1840 - 1845 wyjeżdżał do Prowansji, w okolice Awinionu i na wybrzeże Morza Śródziemnego. Z tego okresu pochodzą rysunkowe i akwarelowe studia wieśniaków, rybaków i robotników portowych, głównie Katalończyków pracujących w Marsylii oraz nadmorskie pejzaże. W tym czasie powstały również przedstawienia fantazyjnie ubranych kobiet, mitologicznych stworów, nereid, syren oraz sceny haremowe. Malarz zyskiwał sobie swymi dziełami przychylność krytyki i publiczności. T. Gautier poświęcił swój poemat Néréides jednej z akwareli Kwiatkowskiego. Pod wpływem i niejednokrotnie na zamówienie środowiska emigracyjnego związanego z Hôtel Lambert malarz poświęcał swoje akwarele tematyce powstańczej oraz martyrologicznej. Powracał również do tematów ilustrujących tradycję polskich dworów i zaścianków. Równolegle do różnorodnych tematów obyczajowo-historycznych podejmował się portretowania. Otrzymywał zamówienia od polskiej arystokracji, a także tworzył wizerunki swoich przyjaciół, Mickiewicza, Lenartowicza, Chopina. Temu ostatniemu stworzył liczą i przejmującą prywatnością ikonografię, a także jego pamięci poświęcił symboliczne kompozycje przedstawiające wielkie bale. Około 1860 roku powrócił do malarstwa pejzażowego, kontynuował dawne motywy z Prowansji, zajmował się również kopiowaniem. Teofil Kwiatkowski był wybitnym przedstawicielem romantyzmu w malarstwie polskim. Osiągnął mistrzostwo w malarstwie akwarelowym. Wystawiał między innymi w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1862 - 1873 oraz na oficjalnych Salonach paryskich w latach 1839 - 1881.
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 38 | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |