Pejzaż z wierzbami, pasterką i bydłem, około 1880-1900
(1857 Kraków - 1945 Freising w Bawarii) |
kredka, papier |
21,2 x 14 cm |
nie sygnowana |
Prezentowany rysunek pochodzi ze zbiorów rodziny malarza, następnie znajdował się w zbiorach Anny Rasińskiej-Derwojedowej. Rysunek reprezentuje typowe cechy, charakterystyczne dla rysunkowej twórczości malarza. Autorka obszernego biogramu*) uważa, że malarz ujawnia swoją wrażliwość "(...) w odczuwaniu przyrody najpełniej w lekkich akwafortach i licznych rysunkach węglem, kredką, ołówkiem i tuszem, w których zróżnicowaną kreską i miękką, po malarsku traktowaną plamą oddaje głębię, rozproszone światło i nastrój krajobrazu". Również nieodłączonym elementem jego pejzaży była postać ludzka - w tym przedstawieniu dziewczyna wypasająca bydło. *) Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających (zmarłych przed 1966 r.), t.IV, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź, 1986, , biogram Romana Kazimierza Kochanowskiego oprac. A.Rasińska-Derwojedowa; |
Cena uzyskana Hammer price |
XIV Aukcja | 2000-03-18 00:00:00 | 28 | 2500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 2500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |