Widok na tyły domów
(1899Dąbrowa Górnicza - 1944 Warszawa) |
olej, dykta |
40 x 53,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Wiktor Detke |
Wiktor Detke studiował w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. L. Mehofferowej w Krakowie. Następnie, w roku 1924 wyjechał do Paryża na dalsze nauki. W latach 1927-1928 prowadził pracownię malarstwa w lubelskim oddziale szkoły im. Mehofferowej. W 1930 roku wstąpił do Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg”. Wystawiał z nimi w Krakowie, Bydgoszczy i w Warszawie. W latach 1931-1938 prezentował swoje prace na wystawach w Instytucie Propagandy Sztuki. W 1932 roku wyjechał, wraz ze swoją żoną aktorką, Heleną Gruszecką, na rok do Persji. Po powrocie osiadł w Warszawie; w Salonie Garlińskiego odbyła się wystawa prac „Persja w obrazach”. Obecnie jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie W swej twórczości Detke używał zarówno akwareli jak i farb olejnych, malował przede wszystkim portrety, martwe natury, sceny figuralne i krajobrazy. Podejmował także temat pejzażu przemysłowego. |
Cena uzyskana Hammer price |
XV Aukcja | 2000-09-19 00:00:00 | 32 | 1500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |