Włodzimierz TETMAJER

 (1862 Ludźmierz - 1923 Kraków)

Włodzimierz Przerwa Tetmajer, przyrodni brat Kazimierza, poety, malarstwa uczył się początkowo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u między innymi F. Cynka, a od 1889 roku J. Matejki. Był równocześnie studentem uniwersytetu, a naukę malarstwa uzupełniał w akademii wiedeńskiej i monachijskiej oraz w Académie Colarossi. Jako stypendysta wyjechał do Rzymu, a po powrocie do Krakowa ożenił się z córką bronowickich chłopów i tu zamieszkał od 1895 roku na stałe. Od 1901 roku prowadził szkołę malarstwa dla kobiet. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", oraz współzałożycielem Towarzystwa "Polska Sztuka Stosowana". Początkowo tworzył w duchu sztuki akademickiej, potem stał się przedstawicielem ludowości w sztuce. Malował śmiałymi, szerokimi pociągnięciami pędzla, najchętniej ukazując podkrakowskie pejzaże i obyczaje tamtejszej wsi. Zajmował się również projektowaniem witraży, polichromią, ilustratorstwem, działalnością publiczną.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
80Przed bronowickim dworkiem olej, płótno41,5 x 45,5 cm
40000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
68Przy straganie olej, płótno34,5 x 26,5 cm
19000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
15Szlachcic polski akwarela, papierkompozycja w owalu 19 x 14,7 cm na papierze 32 x 27 cm
2500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)