Henryk SZCZYGLIŃSKI

 (1881 Łódź - 1944 Warszawa)

Henryk Szczygliński w 1897 roku wstąpił do Szkoły Rysunkowej W. Wołczańskiego w Łodzi. Następnie studiował malarstwo w Monachium u S. Grocholskiego i A. Ažbégo, a w latach 1899 – 1904 i 1906 – 1907 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Malczewskiego, T. Axentowicza, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. Od 1908 roku mieszkał w Warszawie. Malował sceny rodzajowe, nokturny i pejzaże. Zwłaszcza w pejzażach ujawniał się silny wpływ mistrza malarstwa pejzażowego, J. Stanisławskiego. Krajobrazy Szczyglińskiego były zawsze cenione i dla oryginalnego doboru motywów, i dla śmiałej maniery artysty, który wychodząc z realistycznego ujęcia zdążał ku daleko idącej samodzielności koloru i ku prawie pełnej syntezie formy.

W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 5 prac tego autora

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
89Leśny parów olej, tektura20 x 25 cm
1500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
117Wiosna olej, płótno50,5 x 64 cm
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
116Wnętrze lasu olej, tektura22,5 x 16 cm
1000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
61Pejzaż jesienny olej, tektura50 x 39 cm
5000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
43Pejzaż z drzewami olej, płyta40,5 x 53 cm
2500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)