Max HANEMAN
(Łódź 1882 - Łódź (?) 1941/1944)
Max Haneman studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u L. Wyczółkowskiego oraz T. Axentowicza w latach 1907 – 1920 z przerwami. Po studiach artystycznych zamieszkał na stałe w Zakopanem, odbywając stamtąd liczne podróże do Egiptu i Palestyny. Haneman malował przede wszystkim pejzaże tatrzańskie i palestyńskie, sceny rodzajowe oraz portrety. W okresie międzywojennym artysta wielokrotnie wystawiał swe prace w Zachęcie w Warszawie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych Krakowie i we Lwowie, w galeriach Łodzi i Zakopanego. Trzy duże pokazy jego prac odbyły się w latach 1924, 1927 i 1937. Pierwszy i drugi – w Łodzi w ramach stowarzyszenia Sztuka Podhalańska”, trzeci – w sali loży Bnei Brith. Obrazy Maxa Hanemana znajdują się w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz w kolekcjach prywatnych.
28 | Pejzaż zimowy z chatami | olej, tektura | 28 x 38 cm | 2000.00 PLN (519,48USD, 465,12EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
82 | Zakopane, 1923 | olej, płótno | 93 x 136 cm | 15000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |