Henryk GRUNWALD

 (1904 Łazy k/Warszawy - 1958 Warszawa )

Henryk Grunwald studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1923-1924. W roku 1924 rozpoczął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u K. Tychego, M. Kotarbińskiego, K. Stryjeńskiego i S. Czajkowskiego i uczył się do 1928 roku. W latach 1929-1930 odbył podróż do Francji, a po wojnie był w Czechosłowacji i na Węgrzech w 1949 roku, w Bułgarii w 1953. Uprawiał malarstwo sztalugowe. Malował pejzaże, portrety, cykle tematyczne. Interesował się również grafiką, a w szczególności książkową. Uprawiał złotnictwo - drobne formy miedziane i srebrne, jak również projektował elementy dekoracyjne z brązu i żeliwa. W latach 1927-1939 był asystentem w pracowni techniki metalowej , a od 1933 do 1935 został asystentem y pracowni K. Stryjeńskiego Akademii Sztuk Pięknych. Opublikował wiele prac na temat technik i sztuki złotniczej. W 1930 roku wystawiał swoje prace na indywidualnej wystawie w salonie Garlińskiego, a pośmiertnie w 1960 w Muzeum Narodowym w Warszawie, 1961 w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
101Pejzaż wiejski z krzyżem, 1926 olej, płótno81 x 69 cm
6500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
6500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)