Mojżesz LEJBOWSKI
(1876 Nowogródek - 1942 lub 1943 Wilno)
Mojżesz (Mosze) Lejbowski (Leibowski) studiował malarstwo w Paryżu najprawdopodobniej u M. Bonneta w latach 1899 – 1900 i w 1904. W okresie międzywojennym mieszkał w Wilnie. Przed II wojna światową był przewodniczącym Związku Żydowskich Artystów Plastyków. W 1940 roku przeniósł się do Grodna. Tworzył obrazy olejne i pastelowe. Był wziętym portrecistą. Malował również nastrojowe widoki miejskie, malownicze zaułki, sceny rodzajowe ukazujące biedną ludność zamieszkująca miasta. Swoje prace od roku 1899 wystawiał w Wilnie, Białymstoku, Mińsku i w Grodnie. W roku 1939 zaprezentował swoją pracę na wystawie Stowarzyszenia Żydowskich Artystów Plastyków. Zginął w getcie wileńskim.
W Domu aukcyjnym Altius wystawiano dotychczas 4 prace tego autora
40 | Zaułek miejski | olej, płyta | 24,5 x 20,5 cm | 3500.00 PLN (921,05USD, 833,33EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
35 | Miejska uliczka | olej, tektura | 32 x 21,5 cm | 2000.00 PLN (645,16USD, 490,20EUR) | 2800.00 PLN (903,23USD, 686,27EUR) | |
82 | Widok miasteczka w księżycową noc | olej, płótno | 39 x 51 cm | 2000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
58 | Stare domy | olej, płyta | 20 x 27 cm | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |