Stare domy
(1876 Nowogródek - 1942 lub 1943 Wilno) |
olej, płyta |
20 x 27 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: M. LEJBOWSKI |
Mojżesz (Mosze) Lejbowski (Leibowski) studiował malarstwo w Paryżu najprawdopodobniej u M. Bonneta w latach 1899 – 1900 i w 1904. W okresie międzywojennym mieszkał w Wilnie. Przed II wojna światową był przewodniczącym Związku Żydowskich Artystów Plastyków. W 1940 roku przeniósł się do Grodna. Tworzył obrazy olejne i pastelowe. Był wziętym portrecistą. Malował również nastrojowe widoki miejskie, malownicze zaułki, sceny rodzajowe ukazujące biedną ludność zamieszkująca miasta. Swoje prace od roku 1899 wystawiał w Wilnie, Białymstoku, Mińsku i w Grodnie. W roku 1939 zaprezentował swoją pracę na wystawie Stowarzyszenia Żydowskich Artystów Plastyków. Zginął w getcie wileńskim. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 58 | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |