Jan STANISŁAWSKI
(1860 Olszana na Ukrainie - 1907 Kraków)
Jan Stanisławski rozpoczął naukę malarstwa u W. Gersona. W latach 1883-1885 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Następnie trzy lata kształcił się w Paryżu u Ch.-É.-A. Carolus-Durana. W latach 1888 – 1895 podróżował po Europie. Podejmował współpracę przy malowaniu panoram. W 1897 roku został profesorem malarstwa krajobrazowego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuk” i członkiem Towarzystwa „Polska Sztuka Stosowana”. Zasłynął jako znakomity pejzażysta. Malował najchętniej w plenerze. W pejzażach, najczęściej o niewielkich formatach, odtwarzał niepowtarzalny nastrój chwili, skupiając uwagę odbiorcy na syntetycznym ujęciu fragmentu natury. Prace tego wybitnego artysty, pozostającego wiernym własnej koncepcji krajobrazu i tworzącego wokół siebie szkołę polskiego malarstwa pejzażowego, znajdują się dzisiaj w wielu polskich muzeach.
21 | Pejzaż górski, około 1903 | olej, tektura | 19,2 x 25,2 cm | 17000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 20000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
2 | Topola, około 1885 | akwarela, papier | 18,5 x 11 cm | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | |
102 | Pejzaż, około 1900 | olej, tektura | 8,4 x 10,2 cm | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |