Pejzaż górski, około 1903
(1860 Olszana na Ukrainie - 1907 Kraków) |
olej, tektura |
19,2 x 25,2 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: JAN STANISŁAWSKI |
Obraz publikowany w:Katalog aukcyjny. Malarstwo, rzeźba. Agra 18 października 1998, Warszawa 1998, kat. 13
Jan Stanisławski rozpoczął naukę malarstwa u W. Gersona. W latach 1883-1885 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Następnie trzy lata kształcił się w Paryżu u Ch.-É.-A. Carolus-Durana. W latach 1888 – 1895 podróżował po Europie. Podejmował współpracę przy malowaniu panoram. W 1897 roku został profesorem malarstwa krajobrazowego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuk” i członkiem Towarzystwa „Polska Sztuka Stosowana”. Zasłynął jako znakomity pejzażysta. Malował najchętniej w plenerze. W pejzażach, najczęściej o niewielkich formatach, odtwarzał niepowtarzalny nastrój chwili, skupiając uwagę odbiorcy na syntetycznym ujęciu fragmentu natury. Prace tego wybitnego artysty, pozostającego wiernym własnej koncepcji krajobrazu i tworzącego wokół siebie szkołę polskiego malarstwa pejzażowego, znajdują się dzisiaj w wielu polskich muzeach.
Cena uzyskana Hammer price |
XII Aukcja | 1999-04-19 00:00:00 | 21 | 17000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 20000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |