Margit SIELSKA-REICH (REICHERÓWNA)

 (1903 Kołomyja - 1980 Lwów

Margit Reich-Sielska naukę rozpoczęła w Wolnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie u L. Podhoreckiego, E. Pietscha i F. Wygrzywalskiego. W latach 1920-1922 kontynuowała studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u I. Pieńkowskiego, W. Jarockiego i H. Kunzka. W roku 1925 wyjechała do Paryża i uczęszczała tam do Académie Moderne, gdzie uczyła się u F. Légera i A. Ozenfanta. Po powrocie do Lwowa w 1929 włączyła się w tamtejsze życie artystyczne. Była współzałożycielką Zrzeszenia Artystów Plastyków „artes” i współautorką I Teki graficznej tego ugrupowania. Od 1932 roku należała do Lwowskiego Związku Artystów Plastyków oraz do ugrupowania „Zespół”. W 1931 roku wyszła za mąż za malarza, Romana Sielskiego. W 1937 roku odbyła wraz z nim podróż do Paryża. Malowała pejzaże, akty, martwe natury i portrety posługując się dekoracyjną płaską plamą. W swojej twórczości wykorzystywała też w nieznacznym stopniu zdobycze surrealizmu. Uprawiała także collage i fotomontaż. Prace swoje prezentowała na licznych wystawach w kraju – we Lwowie, w Stanisławowie, w Tarnopolu, w Warszawie, w Krakowie oraz i za granicą – w Szwecji i w Moskwie. Po wojnie pozostała we Lwowie.

Cena wywoławcza
Cena uzyskana
31Miasteczko pod górą, lata sześćdziesiąte XX wiekuolej, tektura50 x 70 cm
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)