Tadeusz SEWERYN
(1894 Żabno w pow. Brzeskim - 1975 Kraków)
Tadeusz Seweryn studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Pankiewicza, J. Mehoffera i W. Weissa, a równocześnie był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uprawiał malarstwo, olejne i akwarelowe oraz grafikę. Należał do Cechu Jednoróg. Również był z zawodu i zamiłowania etnografem. W czasie okupacji zaangażował się w konspiracji pod pseudonimem „Socha”, działał między innymi w „Żegocie”. Wiele lat sprawował funkcję dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Od roku 1954 był profesorem i wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Między innymi wiele lat poświęcił badaniom naukowym nad kapliczkami wiejskimi i figurami Świętego Jana Nepomucena, które ustawiano również na mostach. Pozostawił około dwustu prac z zakresu kultury i sztuki ludowej. Ostatnio, w 2001 roku, jego prace malarskie prezentowano na wystawie w Pałacu Poznańskich w Łodzi Axentowicz, Malczewski, Chełmoński i inni przedstawiciele świetności malarstwa polskiego.
54 | Widok na górską rzekę | akwarela, gwasz, papier | 32,5 x 48,5 cm w świetle passe partout | 1500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |