Włodzimierz NAŁĘCZ ,Żaglowiec w kanale , olej, tektura, 50 x 61,5 cm

Żaglowiec w kanale

(1865 Kijów - 1946 Skierniewice)

olej, tektura
50 x 61,5 cm

sygnowany po prawej strony udołu: Nałęcz

Włodzimierz Nałęcz studia artystyczne rozpoczął w latach 1883 – 1890 w akademii petersburskiej u Ajwazowskiego. Przez dwa lata uczęszczał do akademii w Düsseldorfie, potem przeniósł się do Paryża, aby kontynuować naukę w szkole Petit Jeana. Odbył liczne podróże artystyczne. Od 1907 roku zamieszkał na stałe w Warszawie. Głównie zasłynął jako marynista. Wystawiał w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Miał wystawy indywidualne, w Warszawie aż osiem razy i raz, w roku 1899, w Petersburgu. Jego obrazy znajdują się między innymi w Muzeach Narodowych w Warszawie, we Wrocławiu i Szczecinie.