Tańce, 1910
(1876 Obodowka w pow.Kamieniec Podolski - 1935 Lwów) |
olej, tektura |
21 x 15 cm |
sygnowany i datowanypo prawej stronie u dołu cyrylicą: VI.13. / 1910 / Oleken Nowakiwskij; po lewej stronie cyrylicą: Onrij / oraz monogramem cyrylicą ON / ? / Włodek M. |
Aleksander Nowakiwski początkowo, od roku 1888, uczył się malarstwa w Odessie. Od 1892 roku, z przerwami, był uczniem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, między innymi u Fałata i Wyczółkowskiego. W trakcie nauki otrzymał trzykrotnie srebrny medal. W latach 1900 – 1913 mieszkał w Mogile. Po 1913 roku związał się na stałe ze Lwowem. W 1923 otworzył własną szkołę malarską. Malował przede wszystkim pejzaże i sceny rodzajowe. Był pod wyraźnym wpływem szkoły krakowskiej, zwłaszcza do 1913 roku. Jego obrazy wyróżniał soczysty koryt, modelunek niekiedy podkreślał wyraźnym konturem. Wielokrotnie wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie i w Krakowie, w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, brał udział w pokazach ugrupowań malarzy ukraińskich. Po śmierci malarza jego dorobek był prezentowany w Moskwie, Kijowie, Charkowie oraz we Lwowie w 1986 roku. W 1973 roku we Lwowie otwarto muzeum poświęcone twórczości Nowakiwskiego.