Marian MOKWA ,Łódki nad brzegiem morza , olej, płótno, 50 x 60 cm

Łódki nad brzegiem morza

(1889 Malary - 1987 Sopot)

olej, płótno
50 x 60 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: Mokwa

Marian Mokwa był znanym malarzem marynistą. W latach 1907-1909 kształcił się w Akademiach Sztuk Pięknych w Norymberdze i w Berlinie, a równocześnie wiele podróżował odwiedzając: Szwecję, Francję, Włochy, Austrię, Rumunię, Bułgarię, Rosję, a także był w Serbii, Grecji, Albanii. Lata od 1911do 1915 spędził w Istambule, skąd też wyjeżdżał do Jerozolimy, Persji, Egiptu, Etiopii, Indii, Mongolii, na Kaukaz i do Tybetu. W latach 1915-1917, powołany do armii pruskiej pełnił funkcje malarza - korespondenta wojennego. W roku 1917 osiedlił się na stałe w Sopocie. Tu rozwinął ożywioną działalność artystyczną, biorąc udział w licznych wystawach w kraju i za granicą (Monachium, Berlin, Sztokholm, Londyn, Triest i in.). Był inicjatorem i fundatorem budowy „Galerii Morskiej” w Gdyni - budynku mieszczącego salon wystawowy. Zgromadzony tam zbiór obrazów artysty składający się z kilkuset prac został zniszczony w 1939 roku.