Akt kobiecy, 1921
(1882 Kraków - 1947 Kraków) |
akwarela, papier |
67 x 46 cm |
sygnowana i datowana po prawej stronie u dołu: Fr. Turek 28. V. 21 r. / Fr. Turek |
Franciszek Turek uczył się malarstwa u J. Mehoffera, J. Unierzyskiego, L. Wyczółkowskiego i S. Wyspiańskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1902 – 1907. Podlegając silnym wpływom malarzy młodopolskich, pozostał artysta równocześnie wierny własnym założeniom, w myśl których tworzył obrazy będące sumiennymi studiami rzeczywistości. Był w pełni malarzem realistą, o świetnym zapleczu warsztatowym. Głównie malował widoki Krakowa, wnętrza kościołów, rynki, fortyfikacje. Kiedy podejmował tematy historyczne dbał w tych kompozycjach o rzetelną rekonstrukcję dawnych widoków Krakowa. Interesował się zabytkową architekturą krakowską. Jego ulubioną techniką malarską była akwarela. Swoje prace wystawiał w krakowskim i we lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. W 1925 roku odbyła się indywidualna wystawa jego prac we Lwowie. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVIII Aukcja | 2002-10-26 00:00:00 | 93 | 5500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 5700.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |